Menü 
- Kezdőlap
- Információk
- Közösség
- Ranglisták
» Rovatok
   - Autó-Motor
   - Állatvilág
   - Bulvár hírek
   - Civilizációk
   - Csillagászat
   - Delta
   - Életmód
   - Érdekes videó
   - Érdekességek
   - Ezotéria
   - Facebook
   - Filmajánló
   - Hardver világ
   - Horoszkóp
   - Idézetek
   - Irodalmár
   - Játéktesztek
   - Könyvajánló
   - Kreatéka
   - Mixersuli
   - Művészet
   - Naptár
   - Poénos kép
   - Retro
   - Riporter
   - Sporthírek
   - Süssünk-főzzünk
   - Szoftver világ
   - Sztárpletykák
   - Technika
   - TeveClub hírek
   - Történész
   - Viccek
   - Világörökség
   - Világutazó
- Játékok
- Foci VB
- Ötletbörze
- Párkereső
- Árvaház
- Adományok
- Vendégkönyv
Név:
Jelszó:
Regisztráció
Eddig
2673
került kiosztásra

Jelenleg

látogatónk van


   » Hardver világ « 
Szupermodern chipgyár épül Franciaországban

   A 7,5 milliárd eurós összköltség 40 százalékát az állam fizeti, cserébe ellátási zavarok esetén a termelés 5 százalékát lefoglalhatja.
   
   Bruno Le Maire francia gazdasági miniszter az STMicroelectronics és a GlobalFoundries vezérigazgatóival megállapodást írt alá egy új franciaországi félvezetőgyár létrehozásáról az Auvergne-Rhone-Alpes régióban, Crolles városában, Grenoble mellett. Mivel a félvezetők - amelyek minden elektronikus eszköz alapvető fontosságú eleme - iránti kereslet növekszik, az olyan globális szereplők, mint az Egyesült Államok, Kína és az EU erősen támogatják hazai gyártókapacitásaikat, hogy csökkentsék az ellátási lánc függőségét. Jelen esetben is ez történt, a projektet 2,9 milliárd euró közpénzzel támogatja a kormány. Le Maire kijelentette, hogy a most aláírt megállapodás garantálja, hogy a francia állam potenciálisan lefoglalhatja "a gyár ipari termelésének 5%-át kizárólag a francia gyártók számára", ha az országot ellátási lánc zavarok érnék. A gazdasági miniszter szerint ez az intézkedés összhangban van azzal a "kockázatcsökkentési céllal", amelyet Franciaország a geopolitikai instabilitással kapcsolatban megfogalmazott.
   
   Thomas Caulfield, a GlobalFoundries vezérigazgatója a megállapodást a francia állammal való partnerségnek nevezte. Caulfield szerint világszerte kemény támogatási verseny folyik, csak az USA egyedül 52 milliárd dollárt juttatott állami támogatásként a félvezető üzemeknek. A 2,9 milliárd eurós francia támogatás a projekt összköltségének közel 40%-át teszi ki. A támogatás segíti a két gyártót abban, hogy 2030-ig elérjék termelésük megduplázását, energiahatékonyabbá váljanak és élvonalbeli technológiát fejlesszenek ki. Le Maire szerint a gyár számára kiválasztott technológiának 60%-kal kell csökkentenie az ipari folyamatok vízfogyasztását. Caulfield hozzátette, hogy az alkalmazott technológia 130 megawattal kevesebb energiát igényel majd, mint a hasonló gyárak.
   
   
   
   Tavaly februárban az Intel, az amerikai félvezetőgyártó arra kérte a német kormányt, hogy növelje meg a már elfogadott állami támogatási támogatást két megafab, azaz korszerű mikrochipgyár építéséhez Magdeburgban. A kérést az emelkedő energia- és nyersanyagköltségekkel indokolták, mivel a chipgyártás rendkívül energiaigényes iparág. Ez azonban felerősítette azokat az aggodalmakat is, hogy a gyártók a kormányokat egymás ellen hangolják a támogatási versenyben. A növekvő költségek kockázatáról Le Maire kijelentette, hogy a megállapodás "végleges", és "mennyiségi garanciákat" tartalmaz a termelésre vonatkozóan. Úgy véli, hogy a feltételeket tekintve nem áll fenn a költségnövekedés kockázata. Ezen túlmenően "mindenki számára van hely ezen a piacon" - jelentette ki Le Maire, kifejtve, hogy a francia "ipari stratégia megerősítése" összhangban van az uniós stratégiával. Az üzem 300 mm-es ostyákon fog chipeket gyártani, a projekt várhatóan 10 000 munkahelyet teremt.
   
   A kormány célja az "ipari függetlenség" biztosítása - magyarázta Le Maire, folytatva, hogy ez nem része a Kínával való "szétválasztási stratégiának" - amelynek "nem lenne értelme és elérhetetlen". Majd hozzátette, hogy a 2,9 milliárd eurós támogatás a "Franciaország 2030" beruházási terv része, amelynek célja "a francia ipari szakadék áthidalása". "Nincsenek új kiadások" - tette hozzá, utalva a "költségvetési fegyelemre", amely mellett a francia kormány döntött, hogy csökkentse adósságát, amely jelenleg a GDP 111,6%-át teszi ki. Az utóbbi időben heves vitákat váltott ki Franciaországban, hogy az állami kiadásokból milyen mértékben kell finanszírozni a beruházásokat, mivel a Fitch hitelminősítő egy hónappal ezelőtt csökkentette a francia államadós-besorolást. Az S&P hitelminősítő azonban pénteken bejelentette, hogy az ország megtartja jelenlegi AA besorolását.

Forrás: sg.hu

Tartalomjegyzék:   

Szerkesztette: Egypúpú Álehándró

A cikk eddig 41 tagunk figyelmét kötötte le.

Webmaster: Márkus Csaba, alias Archie